Albin Amelin blandteknik

148750

AMELIN, Albin (1902-75): "Martin Andersen Nexö" - Omslag till "Mot ljuset - 1944,, signerad Amelin samt med dedikation, blandteknik, 96x67 cm;
UTSTÄLLD: Länsmuseet Gävleborg "Vera Nilsson och Albin Amelin - Måleri som passion 2010-2011,
LITTERATUR: Elisabeth Lidén "Amelin", avbildad sid 123;
PROVENIENS: Svensk privatsamling

Färgborfall

Konst, Måleri

Albin Amelin blandteknik

Budhistorik (6 bud)
461343
461341
3 800
461338
3 400
461229
456934

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.