Trevlig festskrift

147268

Festskrift till Erik Åkerlund femtioårsdagen den 9 augusti 1927. Stockholm 1927.

4:o. 1 signerad etsning E. Küsel, inklistrade kol. plr o.a. ill.
Lätt nött brunt skbd, inre denteller, ngt blekt rygg m. fyra upphöjda bind. Privattryck i 60 nr. ex. för namngiven ägare, detta nr 14 för Olle Hjortzberg
Med texter och illustrationer av bl a Elsa Beskow, Anna Branting, Fredrik Böök, Albert Engström, Olle Hjortzberg, Sven Hedin, Axel Klinckowström, Ebbe Lieberath, Hjalmar Meissner, Hasse Zetterström.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Böcker/Kartor, Bokväsen

Trevlig festskrift
Budhistorik (4 bud)

461105
450
461034
461034
459560

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 49 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.