Confessio fidei Stockholm 1593-94

144564

Confessio fidei. Thet är: Then christeliga troos bekännelse, hwilka Gudz försambling uthi Sweriges rijke almänneliga trodt och bekändt hafwer... Och sedhan anno etc. 72 under saligh konung Jahans regering, i Upsala almänne prestemöte på nytt bekräftigat. Men nu yterligare...stadfäst och confirmerat... Stockholm (Andrea Gutterwitz) 1593-94.
85 (av 86, blankt blad signerat P6 saknas), sign. A4 - O4 P1-5 (P6 saknas) Q4-X4. Titelblad i rött o. svart (något fläckat, tillskrifter, namnteckning), 1 träsnitt (på sista sidan).
Brunt senare (1800-tal) nött hfrbd, stänksnitt, blekt rygg. Delvis nära skuren, några blad med förlust av arksignaturer i nedre marginal. Delvis fuktfläckad o. brunfläckad. Exlibris Seved Tegefors, namnteckning på försättsbladet Otto Smith.
Ur Seved Tegefors bibliotek (Tegefors, provinsialläkare i Torsby, 1915-2012).
Collijn III:169-173. Variant 1.

Böcker/Kartor, 1500-talstryck

Budhistorik (20 bud)
460733
460731
3 800
460719
3 600
460717
3 400
460714
3 200

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.