Herrfickur med kalender

141920

KALENDERUR, herrfickur, omkring 1800, verk och urtavla signerade Gregson a Paris, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, centrumsekundvisare, visare för datum och veckodag, boett av guld, kanter av silver besatta med glasstenar, diameter 53 mm

Osäker funktion, urtavlan med smärre nagg, baksidan saknar emalj

Klockor/Ur

Herrfickur med kalender

Budhistorik (32 bud)
469247
18 000
469241
17 500
469238
17 000
469231
16 500
469237
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.