Fickur i 14 k guld

140571

REPETERUR MED KRONOGRAF, herrfickur, omkring 1900, kvartsrepetition med tryckknapp på spiralfjäder, förgyllt glasat 22''' verk, ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, små 5-60, sekundvisare, guillocherad savonettboett av guld 14 k, diameter 60 mm, i etui

Kronografåterställningen något glapp, boetten med bucklor, bygel av metall

Klockor/Ur

Fickur i 14 k guld

Budhistorik (21 bud)
468909
13 000
468735
12 500
468735
12 000
468659
11 500
468255
11 000

Slutpris SEK:
13 000
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer