Fartygsporträtt

149052

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, fartygsporträtt av svenska ångfartyget "Telesto" af Göteborg, Fördt af Kapten Carl Henrik Gädda, Flamborough Head 1889, osignerad, olja på duk, 60x91 cm
HISTORIK: Telesto var en svensk lastångare byggd 1873 av Thompson Joseph L. & Sons, Sunderland. Carl Henrik Gädda (1839-96)

Renoveringar

Nautica/Technica

Fartygsporträtt

Budhistorik (10 bud)
450667
15 500
450657
10 500
448816
6 200
446343
445646

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.