Skulptur Rudolf Marcuse för Rosenthal 1913

148827

SKULPTUR, Rudolf Marcuse, "Duett", Rosenthal, Tyskland 1920-tal, formgiven 1913, föreställande spelande Pierrot med sittande hund, glasyr i svart, vitt och grönt, signerad Rudolf Marcuse 1913 samt stämpelmärkt Rosenthal, höjd 36 cm

Keramik/Porslin

Budhistorik (9 bud)
440186
7 000
440489
6 800
440186
6 600
440488
6 400
440186
5 600

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.