Mask, Kongo

147924

MASK, Yombe, DR Kongo, patinerat trä, skinn och spikar, höjd 36 cm, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Smärre skador och slitage

Etnografica

Mask, Kongo

Budhistorik (31 bud)
446999
5 200
446985
5 000
446979
4 800
446973
4 600
446962
4 400

Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.