Fartygsmodell

147886

FARTYGSMODELL, amerikanska clippern - tremastade fullriggaren "Red Jacket", omkring 1900-talets första del, träsegel, l. ö. a. 64 cm, i glasmonter
HISTORIK: Red Jacket byggdes av George Thomas, Rockland, Maine, sjösatt 1853, som ett av de största och snabbaste skeppen dittills

Smärre skador

Nautica/Technica

Fartygsmodell

Budhistorik (4 bud)

450480
2 800
449956
2 400
449955
444991
700

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.