Oktant i fodral

147883

OKTANT, sannolikt England omkring 1800, ebenholts och mässing, limb och nonie av ben, längd 29,5 cm, i mahognyfodral
PROVENIENS: Har, enligt medföljande lapp och fotografi, tillhört sjökapten Edvard Severin Röyler (1848-1924), Torekov

Benskylt saknas, smärre skador

Nautica/Technica

Oktant i fodral

Budhistorik (7 bud)
447995
2 400
450308
447995
445868
1 800
441809
1 400

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.