Skulptur, Bakongo

147736

SKULPTUR, Bakongo, DR Kongo, skuret trä med applikationer i lera, växtfibrer, spik, höjd 45, Proveniens: Anton Felix von Quitzow, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Skador

Etnografica

Skulptur, Bakongo

Budhistorik (13 bud)
446816
446815
3 600
446812
3 400
446810
3 200
446809

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.