Hjälmmask, DR Kongo

147730

HJÄLMMASK, Ogoni, DR Kongo, skinnklädd trästomme,, antilophorn och växtfibrer, höjd 36, bredd 36 cm, Proveniens: Anton Felix von Quitzow, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Skador, trämask

Etnografica

Hjälmmask, DR Kongo

Budhistorik (4 bud)

446148
850
445891
444899
440329

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.