Mask, Dogon

147721

MASK, Dogon, Mali, troligen, patinerat trä med applikationer i trä, växtfibrer, snäckor, höjd 41 cm, Proveniens: Anton Felix von Quitzow, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Skador

Etnografica

Mask, Dogon

Budhistorik (23 bud)
446752
5 600
446751
5 400
446744
5 200
446742
5 000
446741
4 800

Slutpris SEK:
5 600
540 EUR, 614 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.