Mask, Yoruba

147663

MASK, "Egungun", Yoruba, Nigeria, höjd 25 cm, Proveniens: Anton Felix von Quitzow, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Omfattande skador

Etnografica

Mask, Yoruba

Budhistorik (2 bud)

446601
441656
500

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.