Officerssabel

147442

SABEL, svensk, 1860/70-tal, för officer, böjd klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste med Oscar II:s namnchiffer, stålbalja med två stora förgyllda mässingsbeslag dekorerade med Andreaskors, längd 88 cm, portepé

Vapen/Medaljer

Officerssabel

Budhistorik (10 bud)
446367
5 000
446155
4 800
445983
4 600
445983
4 400
445860
4 200

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.