Modellbil Bugatti

147008

BUGATTI T52, modellbil, 1900-talets senare del, kopia av Bugatti Type 52, cirka 500 st tillverkades 1927-36 på Molsheim factory enligt Wikipedia, blålackerad aluminiumkaross, lädersäte, el-driven 12 volt, rattstyrning, handbroms, längd 190 cm, bok, Fabien Sabatès "Bugatti" medföljer
PROVENIENS: Hol John Larsson, inköpt 1995 från Bugatti, London

Obetydliga lackskador, batteri medföljer ej

Nautica/Technica

Modellbil Bugatti

Budhistorik (21 bud)
450514
62 000
450614
60 000
450514
54 000
450282
52 000
450513
52 000

Slutpris SEK:
62 000
6 243 EUR, 7 093 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.