Sven Erixson litografi

146826

ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Midsommarfesten", ur mappen Aniara, 1960, signerad, 279/350, färglitografi, 43x46 cm;
Harry Martinsson skrev 1956 verseposet Aniara som sedan sattes upp 1959 på operan med X:ets scendekorationer

gulnader efter passepartout

Sven Erixson litografi
Budhistorik (14 bud)
428012
900
428011
850
428009
428010
428009
750

Slutpris SEK:
900
87 EUR, 99 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.