Sven Erixson litografi

146823

ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Fornforskare", 1945, signerad Erixon, daterad i plåten -45, 16/200, färglitografi, 55x83 cm;
MOTIV: Sonen Sverre granskar runristningarna på Nämforsens hällar. I bakgrunden dottern Irma med en docka i famnen

Sven Erixson litografi
Budhistorik (3 bud)

425958
600
421068
550
420224
500

Slutpris SEK:
600
58 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.