Sven Erixson litografi

146813

ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Måne över staden" - Stad och land, 1945, signerad Sven Erixson, träsnitt, 30x21 cm;
År 1945 utkom statarnovellen Stad och land av Ivar Lo-Johansson illustrerad med 12 träsnitt av X:et. Boken trycktes i 900 exemplar, varav 75 numrerades från 1-75. Träsnitten i den numrerade upplagan av boken kandakvarellerades och signerades Sven Erixson

Sven Erixson litografi
Budhistorik (18 bud)
427961
1 300
427828
427959
427828
427895

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.