Sven Erixson litografi

146804

ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Vävsalen", signerad och daterad Sven Erixson 46, 4/25, färglitografi, 38x45 cm; med dedikation,
MOTIV: Litografin visar väverskorna i arbete i vävateljen. De utförde vävnaden "Hamnen i Lissabon" från X:ets kartong som är uppsatt i Halmstads teater

smärre bristningar

Sven Erixson litografi
Budhistorik (3 bud)

427622
427106
421050

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.