Sabel

146571

SABEL, svensk, för dragonofficer, 1800-talets första hälft, skålslipad klinga, svart läderbalja med 3 förgyllda beslag, längd 95 cm, portepé

2 små hack nära spesten

Vapen/Medaljer

Sabel

Budhistorik (20 bud)
445968
8 600
445964
8 400
445957
8 200
445941
8 000
445941
7 400

Slutpris SEK:
8 600
830 EUR, 943 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.