Norskt kurirtecken

146374

KURIRBRICKA, norsk, 1800-talets början, förgylld mässing, graverad text:"Kongelig Norsk Coureer Tegn", höjd 9 cm
Proveniens: Carl Carlsson, vaktmästare vid det norska ministerhotellet under delar av unionstiden.

smärre slitage,

Vapen/Medaljer

Norskt kurirtecken

Budhistorik (7 bud)
445460
6 000
445260
5 200
445257
4 600
444837
3 600
443672

Slutpris SEK:
6 000
579 EUR, 658 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.