Damarbetsbord nyrokoko

146105

DAMARBETSBORD, nyrokoko, 1800-talets mitt eller andra hälft, möjligen utfört av Lars Petter Söderström, undersidan med etikett "Sybordet är min farmors far (Snickarmästare Lars Petter Söderström f.1820) gesällprov", fanerat med jakaranda mfl träslag, höjd 75, 60x46 cm

Medföljer Lars Petter Söderströms gesällbrev, daterat 6 maj 1825
Lars Pettes Söderström f.1802 d.1871 ämbetsmästare 1831-1867. Gick i lära hos Heinrich Dumrath 1821-1825, då han mottog gesällbrevet
Litteratur:Torsten Sylven, Mästarnas möbler s 350

Nyckel saknas

Damarbetsbord nyrokoko

Budhistorik (6 bud)
432167
1 300
427844
427504
450
427502
427501

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.