Självspelande piano

144939

AEOLIAN SJÄLVSPELANDE PIANO, omkring 1910, mahogny med blyinfattad dekor, märkt The Aeolian Company, New York, 88-toners system, inbyggd elektrisk kompressor, höjd 131 cm, cirka 120 rullar medföljer
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Smärre skador och justeringsbehov

Nautica/Technica

Självspelande piano

Budhistorik (16 bud)
450415
13 000
450477
12 500
450415
12 000
450466
11 500
450415
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 255 EUR, 1 425 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.