Värja

144587

VÄRJA, svensk, 1820-tal, delvis blånerad klinga med förgylld dekor, förgyllt mässingsfäste med parerplåt a clavier, dekorerat med lilla riksvapnet mellan ymnighetshorn och lagerkvist, kavelplattor av pärlemor, längd 93,5 cm

lagade kavelplattor

Vapen/Medaljer

Värja
Budhistorik (5 bud)
445525
444877
439726
434112
450
433218

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.