Cylinderspeldosa

143938

CYLINDERSPELDOSA MED KLOCKSPEL, Schweiz 1800-talets andra hälft, för 8 melodier, 6 klockor, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 22, 58x23 cm, cylinderlängd 33,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Smärre skador och lagningar, fodralnyckel saknas

Nautica/Technica

Cylinderspeldosa

Budhistorik (9 bud)
450095
5 200
450235
5 000
450095
4 400
449389
4 200
450094
4 200

Slutpris SEK:
5 200
530 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.