Cylinderspeldosa

143909

CYLINDERSPELDOSA, sannolikt Nicole Freres, Schweiz omkring 1800-talets mitt, för 8 melodier, nr 4706, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 14, 60x19 cm, cylinderlängd 39,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Fodralnyckel saknas

Nautica/Technica

Cylinderspeldosa

Budhistorik (11 bud)
450098
5 800
450096
5 600
450090
5 400
450090
4 400
438805
4 200

Slutpris SEK:
5 800
560 EUR, 636 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.