Skrivbord, Fredrik I:s tid

144435

SKRIVBORD, Fredrik I:s tid, fanerad med alrot och alm, skiva med beraininspirerad dekor och stjärna, volutformade ben, en låda, dragknopp av mässing, höjd 75, 106x65
PROVENIENS: Finnshyttan, Björkhult, Nora

skiva med spricka, smärre maskskador, senare fötter

Skrivbord, Fredrik I:s tid

Budhistorik (8 bud)
406076
17 500
405780
17 000
403946
16 500
401949
16 000
399110
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 689 EUR, 1 918 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.