Stolar Erik Chambert "Poem"

144192

STOLAR, 6 st Erik Chambert, "Poem", Chamberts möbelfabrik, formgivna 1953, vitlackerad björk, flätad rottingsits, höjd 96 cm
HISTORIK: Chambert tog sin examen 1925 vid Högre Konstindustriella Skolan, nuvarande Konstfack. Efter avklarade studier drev Chambert tillsammans med sin bror, snickarmästaren Otto Chambert, familjens företag AB Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Firman grundades av fadern Axel Chambert 1883. Som konstnärlig ledare för företaget skapade Chambert en rad tidlösa och funktionella möbler. Han debuterade vid Stockholmsutställningen 1930 och under 1930-talet deltog AB Chambert Möbelfabrik i en rad betydelsefulla utställningar internationellt. Den mångbegåvade Chambert var under perioder även flitigt anlitad som inredningsarkitekt och formgav också vid några tillfällen tygmönster. Som konstnär är han nog mest känd för de abstrakta verk han målade under 1950-talet. Under sitt drygt 60 år långa yrkesverksamma liv som som möbelformgivare, inredningsarkitekt och konstnär har Erik Chambert skapat flera "milstolpar". En av dessa är den superlätta stolen "Poem" ritad 1953 till Chamberts möbelfabriks 70-årsjubileum. Jubileet firades bl a med en utställning på Norrköpings museum. "Poem" är tillverkad i björk och har en glest flätad rottingsits. Namnet kom till först när en rad kunder sett stolen i butiken och uttryckt att stolens enkelhet var som poesi för ögat. Stolen anses också ha varit en föregångare till den italienske formgivaren Gio Pontis berömda stol "Superleggera".
LITTERATUR: Jämför Dan Gordon, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Kristianstad 2005, bild s 144

skador

Stolar Erik Chambert

Budhistorik (32 bud)
405658
31 000
405666
30 000
405658
29 000
405662
28 000
405658
27 000

Slutpris SEK:
31 000
3 122 EUR, 3 546 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.