Terrin, Den Kongelige Pocealinsfabrik, Danmark

143890

TERRIN med lock, Den Kongelige Porcealinsfabrik, Danmark 1795-1820, Bornholmerlera, målad dekor i underglasyrblått av "Musselmalet", invändigt i botten märkt T samt Den Kongelige Porcealinsfabrik i blått, höjd 24,5, längd 38 cm; nagg vid mynningen, locket med lagning

Nagg vid mynningen, locket med lagning

Keramik/Porslin

Budhistorik (4 bud)

403441
403439
2 600
401009
400706

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.