Sir Herbert Hughes-Stanton akvarell

143533

HUGHES-STANTON, Sir Herbert Pelham Edwin (1870-1937): "The Vale of Efeymoin from Gwmwyd, North Wales", signerad och daterad Hughes-Stanton 1917, akvarell, 34x49 cm
Hughes-Stanton var medlem i Royal Academy från 1920 och president för Royal Water-Colour Society 1921. Det avbildade landskapet kallas idag Edeyrnion, Cynwyd, Wales.

Konst, Måleri

Budhistorik (3 bud)

401792
3 800
397655
3 600
397655
2 400

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.