Soffa och armlänsstolar

143247

SOFFA och ARMLÄNSSTOLAR, stockholmsarbete i Karl Johan, fanerade med par, mahogny, soffa med bronsbeslag, armlänstolar sannolikt med originalstoppning, soffans längd 190 cm
EXPORTFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT
PROVENIENS: Årsta gård, enligt uppgift Märta Helena Reenstierna, Årstafrun
hennes bror Johan Abraham Reenstierna därefter i arv till brorsonens dotterdotter Lie Wistrand, som 1946 skänkte Årstafruns dagböcker till Nordiska Museet, Stockholm

Smärre lagningar

Soffa och armlänsstolar
Budhistorik (6 bud)
400070
3 600
394628
3 400
394380
3 200
393724
393723

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.