Sockerskål Pehr Zethelius Stockholm

142061

SOCKERSKÅL med lock, silver, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795, båtformad, oval fot med gallerkant och kulfötter, räfflade hänklar, lock med kotteknopp, på livet pålödda, rektangulära och förgyllda medaljonger omgivna av bladornament, höjd 24 cm, vikt 530 g

senare lagning i botten, en kulfot med skada

Silver

Budhistorik (10 bud)
389156
6 200
388658
6 000
388656
5 800
385485
5 600
385485
5 000

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.