Matgrupp Pyramid av Carl Malmsten

141361

MATBORD, 3 iläggsskivor, STOLAR, 6 st.,"Pyramid", modellen formgiven av Carl Malmsten 1937, mahogny, brännmärkta CM, höjd 76, total längd 285 cm
Proveniens: se boken om Carl Malmsten av Anna Greta Wahlberg, Signums förlag 1988, sidan 119

Slitage, repor

Budhistorik (18 bud)
380311
10 500
383124
10 000
380311
9 000
382612
8 800
380311
8 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.