Svenskt 1500-talstryck

124577

LAURENTIUS PETRI. Then swenska kyrkeordningen (A. Laurentszon) 1571.
Liten 4:o. (12), I-XCIIII bl. 1 träsn.ill. i texten.
Genomgående fuktfläckar, smärre skador o. lagningar.
Senare insatt i nära samtida perg., något nött, nya inre doublurer, för- o. eftersättsblad.
Titelbladet skadat i inre marginal, uppfodrat, bruntonat; sista 2 bladen marg.lagade. Delvis något fuktfläckad i marginalerna, enstaka brunfläckar. Några blad solkade. Enstaka marginalanteckningar. Exlibris Eivind Hassler.
Collijn II: 393-396.
Ur Eivind Hasslers bibliotek.

Böcker/Kartor, 1500-talstryck

Svenskt 1500-talstryck
Budhistorik (25 bud)
254006
6 400
254931
6 200
254006
5 000
254928
4 800
254006
4 400

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.