Berzelius lärobok i kemi

124554

KEMI. (7). BERZELIUS, J. J. Lärobok i kemien. I-VI + Bihang i stor 8:o t. d. III. 1817-22, 18-30.
8:o, bihang stor 8:o. 1 utv. tab. (i d. V), 11 delvis utv. grav. plr (alla ). Delvis nötta bruna samtida hfrbd, något blekta guldorn. ryggar, delvis med mindre skador i övre eller nedre kant, marmorerade snitt., Bihang oskuret i nytt brunt hfrbd, titelblad o. sista blad med lagningar. Enstaka brunfläckar, d. V-VI fuktfläckade i övre yttre hörn. Namnteckning på främre pärmens insida. Exlibris Eivind Hassler. 7 vol.
Holmberg IIA: 1 resp. 2. Del I-II 2 uppl., d. IV-VI även m. titelbladet "Lärobok i organiska kemien".
Ur Eivind Hasslers bibliotek.

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Berzelius lärobok i kemi
Budhistorik (7 bud)
255266
255265
650
255264
600
255026
550
254170
500

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.