Saxos danska historia

124498

SAXO GRAMMATICUS. Historiæ Danicæ liber XVI. Stephanvs Iohannis Stephanivs summo studio recognovit... I (av 2). Soræ (typis et sumptibus J. Moltkeni) 1644.
Liten folio. (8), 1-384 (sid. 17-20 saknas), (22 sidor index o. sista blanka bladet saknas, index o. errata ersatt av 26 s.handskrift) pp. Graverad title (skuren inom plåtmärken), träsnitt i texten.
Senare (sent 1700-tal) brunt hfrbd, nött, blank rygg m.fem upphöjda bind. Ca 20 blad med marg.lagningar, sid. 383-384 med textförluster, ersatta av handskrift. Delvis något fuktfläckad i marginalerna. Enstaka brunfläckar. Marginalanteckningar. Namnteckning på försättsbladet Severinis Schönning Havnia 1764.
Säljs utan returrätt.

Endast del I (av II). Ej komplett. Säljs utan returrätt.

Böcker/Kartor, Historia

Saxos danska historia
Budhistorik (5 bud)
254781
550
254425
500
254425
251377
248846

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.