Herrfickur spindelgång

124064

DISHER, George, London, omkring 1800, märkt i verket, förgyllt verk, nr 12253, genombruten noroklove med graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror och målad dekor av hamnbild med metare och segelbåt, slät inner- och ytterboett av silver, stämplade London 1801, ytterboettens diameter 54 mm

Fungerar, urtavlan med smärrer skador, baksidan med slitet monogram, bygel ej original

Klockor/Ur

Herrfickur spindelgång
Budhistorik (6 bud)
249234
251896
3 800
249234
3 200
250978
249234
2 400

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.