Herrfickur med självslag

124048

HERRFICKUR MED HELSLAG, 1800-talets början, förgyllt verk, märkt Le Epine a Paris, slag på klangskål, spindelgång, vit urtavla med siffror, små arabiska 5-60, målad dekor med stadsbild, förgylld boett, diameter 54 mm

Gången fungerar ej, omarbetat, sannolikt senare urtavla

Klockor/Ur

Herrfickur med självslag
Budhistorik (8 bud)
252109
3 400
251873
3 200
252108
3 200
251873
250965
2 800

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.