Herrfickur spindelgång

124038

DESCHARME, London, herrfickur, 1600-talets slut, märkt i verket, förgyllt verk, genombruten oroklove med rikt graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med text: William Hillwe, Lath Bender, 1774, små arabiska siffror 5-60, slät inner- och ytterboett av silver stämplade London 1695, ytterboettens diameter 58 mm

Fungerar ej, balansen defekt

Klockor/Ur

Herrfickur spindelgång
Budhistorik (20 bud)
252077
7 800
251761
7 600
251761
7 400
252076
7 200
251761
7 000

Slutpris SEK:
7 800
753 EUR, 855 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.