Katsukawa träsnitt

123963

KATSUKAWA, Shunsen (ca 1790-1820): Krigare, nr 10 ur "Ukiye Chushingaru", ca 1810, signerad Katsukawa Shunsen, förläggare Wakasa-ya Yoichi, 22x32 cm Proveniens: Auktionsverket Kvalitetsauktion v1985

Ngt fläckad o beskuren marginal, lagade maskhål

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Katsukawa träsnitt

Budhistorik (25 bud)
232953
232962
1 900
232953
1 800
232919
1 700
232906
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.