Utamaro träsnitt

123910

UTAMARO, Kitagawa (1753-1806): Kami-yui ur serien "Fujin Gogyo Tatoe gusa (Womens five handiworks", ca 1800, signerad Utamaro hitsu, förläggare Yamaguchi-ye Tobei, censur Kiwame, 33,5x23 cm, monterad i passepartout, Proveniens: Auktionsverkets Kvalitetsauktion 18/11-86 nr 5256

Fläckar

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Utamaro träsnitt

Budhistorik (13 bud)
232816
3 800
232872
3 800
232816
3 600
232871
3 400
232816
3 200

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.