Prins Eugen

122461

BIBLIOFILUPPLAGOR. (2). NODIER, CH. Bibliomanen. 1947.
Stor 8:o. 1 sign. originalfärgetsning (alla) o.a. ill. E. Sadolin. Omslag. Halvpergament, något solkig rygg, nött ryggtiteletikett. Bibliofiluppl. tr. i 200 nr. ex., detta nr 101. +
EUGEN, prins. Vidare berätta breven. Stockholm 1945.
Stor 8:o. 1 sign. etsn. Eugen ("Från Waldemarsudde", alla) o.a. ill. Blå skinnband m. guldorn. dekor, lätt nött, inre denteller, blekt ngt guldorn. rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. (Nord. Bokh.). Marmorerad pbdkassett. Bibliofiluppl. tr. i 150 nr. ex., detta nr 132. 2 vol.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Prins Eugen
Budhistorik (3 bud)

251186
254779
750
251186
500

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.