Samling av äldre lokalfloror

121974

BOTANIK-BOTANY. (12). KRÖNINGSSVÄRD, C. G. Flora Dalecarlica. landskapet Dalarnas indigéna phanerogamer och filices. Fahlun (J. F. Åkerbloms boktr.) 1843.
8:o. (3), 4-66 s. Grönt tryckt originalomslag.
Grönt samtida papperband. Exlibris. M.fl. lokalfloror. 12 vol.
Omfattar: Elmqvist: Norrköpingstraktens fanerogamer och ormbunkar... (Örebro 1874); Gellerstedt: Nerikes flora,... (Örebro 1831); Gellerstedt: Nerikes flora... Andra upplagan (Örebro 1852); Kindberg: Östgöta flora... (Linköping 1861); Kindberg: Tillägg till Östgöta flora... (Linköping 1868); Scheutz: Smålands flora, innefattande Kronobergs och Jönköpings läns fanerogamer och ormbunkar (Wexjö 1864); Iverus: Beskrivning över Västmanlands fanerogamer och thallogamer (Upsala 1877); Backman - Holm: Elementarflora öfver Vesterbottens och Lapplands fanerogamer och bräkenartade växter (Luleå 1878); Lilja: Skånes flora, innefattande Skånes vilda och odlade växter... Ny omarbetad uplaga. I-II (Stockholm 1870); Areschoug: Skånes flora... 2 uppl. (Lund 1881); Hartman: Landskapet Nerikes flora (Örebro 1866).

Småskador o. fläckar.

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Samling av äldre lokalfloror
Budhistorik (13 bud)
253704
2 600
254454
2 600
253704
2 400
254351
253704
1 900

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.