Sverige - Finland.

121223

BIURMAN, GEORG. Wägwisare, til och ifrån alla städer och namnkunnige orter, uti Swea och Göta riken, samt Stor-Furstendömet Finland, jämte twänne uti koppar stuckne wäg-chartor... (tryckt på Lars Salvii kostnad) 1757.
8:o. (16), (1)-120 s. 2 utv. grav. kartor ("Wäge Charta Öfwer Swea och Göta riken" [ enstaka fläckar] och "Wäge Charta Öfver Finland och Norrland" [enstaka fläckar]). Senare (1900-tal) brunt hfrbd, blekt rygg. Sista bladet lagat i marginalerna, delvis något nött i marginalerna. Några blad med små marginallagningar. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på gammalt försättsblad. Exlibris Robert Enckell.

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Sverige - Finland.
Budhistorik (6 bud)
252428
650
254571
600
252428
550
254373
500
252428

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.