Svensk 1600-talslitteratur

120572

STIERNHIELM, G. Musæ suethizantes, thet är: sång-gudinnor, nu först lärande dichta och spela på swenska... Å nyo uplagde af Bengt Höök. (L. Wall) u.å. (1688).
Liten 4:o. 52 blad sign. A4-N4. Senare (1700-tal) lätt nött marmorerat omslag. Titelblad med lagat hål i nedre marginal. Sista bladet med liten marginalreva. Enstaka fläckar.
Collijn 889.
Första upplagan utkom 1668.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Svensk 1600-talslitteratur
Budhistorik (7 bud)
254405
1 700
253209
1 600
254286
253209
251077
500

Slutpris SEK:
1 700
164 EUR, 186 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.