Herrfickur Eric Lindgren guld

116120

LINDGREN, Eric (1729-86), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 539, genombruten oroklove med dubbelmonogram GG och krona, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, boett av guld 18k med graverad och pålagd dekor av blommor och musiskinstrument i quatre coleurs, stämplad P (1773), PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 48 mm

Osäker funktion, urtavlan med skador, en visare ej original

Klockor/Ur

Herrfickur Eric Lindgren guld

Budhistorik (5 bud)
251994
8 000
249205
7 000
249204
4 200
249202
245985
3 800

Slutpris SEK:
8 000
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer