Herrfickur savonett 18 k

115801

HERRFICKUR, 1880-tal, vitt 19''' verk, skruvad centrumsten, ankargång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, sekundvisare, savonettboett av guld 18 k med graverad dekor och plaketter med porträtt av Oskar II samt riksvapnet, diameter 49 mm, total vikt 95,5 g
PROVENIENS: Insidan med gravyr: "Julgåva till Amiral Otto Lagerberg, Calcutta 1884"

Fungerar, baksidan med buckla och skada, framsidan med repor, charner med glapp, bygel med liten bristning.

Klockor/Ur

Herrfickur savonett 18 k

Budhistorik (2 bud)

248603
6 000
248601
5 800

Slutpris SEK:
6 000
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer