Herrfickur savonett 18 k

115801

HERRFICKUR, 1880-tal, vitt 19''' verk, skruvad centrumsten, ankargång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, sekundvisare, savonettboett av guld 18 k med graverad dekor och plaketter med porträtt av Oskar II samt riksvapnet, diameter 49 mm, total vikt 95,5 g
PROVENIENS: Insidan med gravyr: "Julgåva till Amiral Otto Lagerberg, Calcutta 1884"

Fungerar, baksidan med buckla och skada, framsidan med repor, charner med glapp, bygel med liten bristning.

Klockor/Ur

Herrfickur savonett 18 k

Budhistorik (2 bud)

248603
6 000
248601
5 800

Slutpris SEK:
6 000
545 EUR, 630 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.