Schroderus

116315

HISTORIA. - HISTORY. CARIO, J. Chrönika Carionis, ifrån werldenes begynnelse, in til keyser Carl then femte. Uppå thet latiniske språket författat,... Men nu aff thet tydska, in på wårt swenska tungomål uthtolkat genom Ericum Schroderum,.. Nyköping (Amund Nilszon Grefwe) 1649.
Folio. (50), (2 blanka), (1)-1148, (32, sista sidan blank, sista blanka bladet saknas som vanligt) s. Titelblad m. träsnittsvapen (riksvapnet, liten lagning i nedre yttre hörn), 1 halvsides träsnittskarta i texten, 1 halvsides astrologisk figur.
Ngt nött senare (tidigt 1900-tal) olivbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind, röda stänksnitt, loss i bakre inre fals. Ca 10 blad m. mindre marg.lagningar eller revor, sista bladet med större lagning. Delvis fuktfläckad, ca 50 bl. hårdare, delvis något brunfläckad. Enstaka bläckfläckar. Gammal ägartillskrift i nedre marginal av titelbladet. Exlibris Eivind Hassler.
Collijn 147. Ur Eivind Hasslers bibliotek.
.

Böcker/Kartor, Historia

Schroderus
Budhistorik (7 bud)
204345
750
204344
700
204292
500
204291
450
204275

Slutpris SEK:
750
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer