Kyrkoordning

116143

1500-TALSTRYCK. - 16TH CENTURY BOOKS. LAURENTIUS PETRI. Then swenska kyrkeordningen (A. Laurentszon) 1571.
8:o. (12, sista bladet blankt), I-XCIIII (bl. XCIIII lagat med delvis textförlust) bl. 1 träsn.ill. i texten. Nött brunt senare (tidigt 1900-tal) hfrbd, blekt guldornerad rygg. Titelbladet förstärkt och utbättrat i yttre och nedre marginal. Ca 10 blad med marginallagningar. Några blad fuktfläckade, delvis något brunfläckad. Samtida marginalanteckningar och förstrykningar. Titelbladet med tillskrifter och namnteckningar. Namnstämpel på sista bladet.
Collijn II:393-396.

Böcker/Kartor, 1500-talstryck

Kyrkoordning
Budhistorik (17 bud)
203583
2 400
202805
201736
202265
1 900
201736
1 800

Slutpris SEK:
2 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer